Kupno szczeniaka to ogromna radość i wielkie przeżycie dla domowników. Ale przede wszystkim nie należy zapominać o tym, że to także obowiązki i odpowiedzialność za czworonożnego członka rodziny. Dlatego trzeba mieć na uwadze kilku ważnych spraw.

Każdy szczeniak rozmiękcza nasze serce, ale kupno psa to poważna decyzja
Pierwsza i najważniejsza, to by nie podejmować tej ważnej decyzji pod wpływem nagłych emocji. Nie możemy sobie tutaj pozwolić na spontaniczność i błahe podejście. Pies to żywa istota, która ma masę potrzeb, a które my – biorąc go do domu – zobowiązujemy się spełniać. Musimy się zastanowić nad tym, ile czasu będziemy mogli mu poświęcić, jeśli większość dnia spędzamy w pracy/szkole. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wszelkie wyjazdy rodzinne, służbowe, wakacyjne będą musiały uwzględniać obecność czworonoga. A ilość poświęconego czasu i uwagi na początkowym etapie życia szczeniaka w nowym otoczeniu, zaprocentuje w przyszłości. To oznacza, że jeśli będziemy uważnie mu się przyglądać, aby na przykład nie zaniedbać wychodzenia na spacer, kiedy tylko pies się przebudzi czy chwilę po tym jak zje (bo w tych dwóch przypadkach na pewno za chwilę będzie potrzebował się załatwić) to szybko nauczymy szczeniaka, aby nie nabrudził w domu. Jeśli natomiast zaniedbamy ten pierwszy etap – to nie do psiaka powinniśmy mieć pretensje.
Druga rzecz to wyprawka – czyli miska, obroża, smycz i legowisko. Kupmy je wcześniej, żeby czekały na swojego nowego właściciela. A gdy już się zjawi, po krótkim zapoznaniu z domem i otoczeniem dajmy mu kilka chwil spokoju, bo zabranie od mamy wiąże się z bardzo dużym stresem. Najlepiej ułożyć wówczas malucha na legowisku lub w kojcu. To bardzo ważne, żeby pies od początku miał swoje miejsce, w którym zawsze może czuć się bezpiecznie. W pierwszym okresie zaprowadzajmy go tam na krótko i kiedy się spokojnie położy, wyjdźmy z pomieszczenia. Po chwili jednak wróćmy, żeby szczeniak nie wpadł w panikę, że został porzucony. Za każdym razem wydłużajmy czas nieobecności. W ten sposób nauczymy psa, że nawet kiedy znikniemy na dłużej – zawsze do niego wrócimy. Dzięki temu zwierzak nie będzie tęsknił i skamlał, gdy wyjdziemy do pracy lub szkoły.
Czy szczeniaka można już czegoś uczyć?

Szczeniaka można już uczyć zachowań poprzez karmienie z ręki
Od pierwszych dni powinniśmy wytyczyć jasne zasady i granice dla naszego pupila, których będzie przestrzegał, gdy dorośnie, np. że nie wolno skakać, biegać po kanapie ani ściągać jedzenia ze stołu.
Od samego początku wykorzystujmy karmę do nagradzania dobrego zachowania szczeniaka. Kiedy jesteśmy na etapie nauczania nowych zachowań i zasad warto mieć ją zawsze przy sobie i dawać psu, gdy przybiegnie do nas, gdy spojrzy na nas szukając kontaktu lub gdy zostanie sam na legowisku. Zabierajmy jedzenie także na spacery. Wabienie nim daje lepsze rezultaty niż bezmyślne szarpanie smyczą. W pierwszych miesiącach życia szczeniak ma naturalną potrzebę podążania za pokarmem. Wykorzystajmy ten instynkt. Karmienie szczeniaka z ręki podczas przechadzki ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Psiak uczy się, że pozostawanie przy człowieku jest bardziej atrakcyjne i daje więcej korzyści, niż uciekanie do otoczenia. Kiedy już szczeniak chętnie przy nas zostaje nauczmy go podążania za dłonią z karmą. W późniejszym etapie da nam to narzędzie do nauki zachowań pożądanych i podwaliny do współpracy z psem.