08/01/2018

Praca psa w obronie

Praca psa w obronie

Praca pozoranta w obronie, to duża odpowiedzialność.

Praca psa w obronie jest dla tych, którzy chcą nauczyć swojego psa pracy z pozorantem. Na początek wyjaśnijmy, czym jest „obrona”. Obrona, to praca z pozorantem, która ma wzmocnić psa poprzez zwiększenie jego pewności siebie. Nie ma ona nic wspólnego z rozwijaniem agresji i drażnieniem psa poprzez wywoływanie poczucia zagrożenia. Na etapie nauki pozorant pełni rolę nauczyciela, trenera i ma za zadanie – poprzez odpowiednią pracę – zbudować przekonanie psa, że jest on w roli zwycięzcy. Trening obrony ma go zrównoważyć, a nie pozbawić stabilizacji i zaufania do człowieka. Bez względu na cel treningów obrony – czy jest nim zabawa, która ma stać się formą aktywności, czy zbudowanie poczucia pewności siebie lub też praca psa służbowego – pozorant jest partnerem, który ma być celem polowania. Staje się on „dużą zdobyczą”, na którą pies chętnie, z pewnością siebie i z pasją „poluje”.

praca pozoranta z wałkiem

Praca psa w obronie – rozwój popędu łupu

Tak więc cała praca psa w obronie bazuje na popędzie łupu i naturalnym instynkcie do polowania, nie zaś na zachowaniach agresywnych i obronnych, wywoływanych przez zagrażającego psu pozoranta. Zważywszy na fakt, że za każdym razem trening w obronie wywołuje duże emocje i pobudzenie, trener musi świadomie i odpowiedzialnie prowadzić trening, tak by odpowiednio rozwijać psa.

Obrona dla każdego

Praca psa w obronie może być również formą rozrywki i rozładowania napięcia spowodowanego brakiem aktywności. Często pomaga rozwiązać wiele problemów z zachowaniem psa – bowiem zmęczony pies, to zrównoważone i spokojne zwierzę. Psy traktują polowanie, jako zabawę dlatego należy wykorzystać te naturalne predyspozycje do pracy z pozorantem.

Zobacz też: