24/01/2018

Sporty kynologiczne

Sporty kynologiczne

Pojęcie „sporty kynologiczne” oznacza ogólną nazwę sportów uprawianych z aktywnym udziałem psów. Rozpiętość i różnorodność tych sportów jest olbrzymia. Zalicza się do nich cały wachlarz biegów przełajowych, biegów przez przeszkody, aportowania, posłuszeństwa, wypasanie owiec, wyścigi chartów, wyścigi zaprzęgów, ciągnięcie ciężarów (dla ras bullowatych), a nawet nieratownicza praca wodna. Wszystkie te sporty stanowią wspaniałą formę aktywności dla psa, a dla właścicieli możliwość spędzania z nim wolnego czasu. Bazują one na naturalnych predyspozycjach ras do określonych zachowań, dlatego sprawiają psom mnóstwo frajdy.

Do psich sportów można też zaliczyć o wiele starsze konkurencje, związane raczej bardziej z oceną psów hodowlanych. Jest to konkurencja PT (pies towarzyszący), która obejmuje zasady ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) dotyczące egzaminowania posłuszeństwa psów oraz PTT (pies towarzysząco-tropiący), obejmująca zasady ZKwP dotyczące egzaminowania posłuszeństwa i pracy węchowej u psów. Współorganizatorem prób pracy psów myśliwskich jest Polski Związek Łowiecki.

Sporty kynologiczne w szkole DOG-WORK

Szkolenie do egzaminu IPO – praca psa w obronie

W sporty kynologiczne wliczają się również konkurencje psów obronnych, takie jak mondioring czy IPO.

IPO – jest międzynarodową dyscypliną uprawniającą do otrzymania certyfikatu użytkowego. IPO składa się z trzech prób pracy: praca węchowa (praca na śladzie, a w tym: utrzymanie śladu, pokonanie załamań ścieżki śladu, zaznaczenie przedmiotu zostawionego na śladzie), posłuszeństwa (chodzenie bez smyczy, siad w marszu, waruj w marszu, przywołanie, aportowanie na płaskim terenie, aportowanie przez przeszkodę, wysyłanie naprzód, warowanie przy odwracaniu uwagi) i obrony (rewirowanie, osaczenie i oszczekiwanie, ucieczka, obrona i atak).

Egzamin IPO -praca węchowa

Mondioring – jest bardzo młodą dyscypliną sportową, która stawia przed psem i jego właścicielem bardzo wysokie wymagania. Ocenie podlega jakość wyszkolenia psa i stopień zaawansowania psa w jego pracy, a także umiejętności przewodnika. Sport ten ukazuje moc i majestat wrodzonych instynktów i zachowań psa. Liczą się jego predyspozycje psychofizyczne, odporność na stres, umiejętność opanowania w ekstremalnym obciążeniu równolegle z odwagą i wolą walki. Posłuszeństwo psa jest w tej dziedzinie sportowej na najwyższym poziomie. Oprócz samego sprawdzianu psich umiejętności sport ten jest wyjątkowo widowiskowy i spektakularny. Opiera się bowiem każdorazowo na innym scenariuszu, a dekoracje, stroje pozorantów, przeszkody i inne atrybuty są związane tematycznie z motywem przewodnim. Konfiguracja zadań do wykonania i przeszkód do pokonania jest zmieniana na każdych zawodach według inwencji twórczej sędziów, a teren egzaminu inaczej organizowany. Eliminuje to możliwość przygotowania i wytrenowania psa „na pamięć” i daje wymierny wynik umiejętności psa i jego przewodnika.

Szkolenie mondioring

Z tajnikami tej pracy zapoznać się można na naszych szkoleniach. Bazujemy na nowoczesnych metodach szkoleniowych, które nie obciążają psa i nie powodują uszczerbku na jego psychice. Treningi te budują pewność siebie psa. W pracy tej potrzeba ogromnej wiedzy i wyczucia, bez którego niemożliwe byłoby osiągnięcie tak dobrych rezultatów.