08/01/2018

Szkolenie psów – dlaczego jest tak ważne?

Szkolenie psów – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiedź wydaje się racjonalna i prosta: szkolenie psów jest ważne, ponieważ chcemy by nasz pies był posłuszny i odpowiednio reagował na nasze komendy. Chcemy mieć wyszkolonego psa, żeby móc go kontrolować w każdej sytuacji. Chcemy czuć komfort mając pewność, że zareaguje na nasze wołanie, kiedy zaistnieje potrzeba – żeby dbać o bezpieczeństwo naszego podopiecznego oraz otoczenia, w którym się znajduje. Przecież w końcu odpowiadamy za niego. Ale czy w szkoleniu psów właśnie o to chodzi? Czy budowanie relacji z naszym czworonożnym przyjacielem ma polegać na jego posłuszeństwie, poddaństwu i uległości?

Mariusz Kuzmecki i jego Rottweiler Bero

Profesjonalny trener psów i założyciel szkoły Dog-Work Mariusz Kuzmecki

My myślimy inaczej!

Skoro zwykliśmy nazywać psa naszym przyjacielem i członkiem rodziny, to do czegoś nas to zobowiązuje. Jeśli stawiamy psu jakieś wymagania, to zacznijmy od siebie. Bo to nie psu zależy na tym żeby być świetnie wyszkolonym. To w naszym interesie leży szkolenie psów. Zróbmy więc wszystko, aby znaleźć sposób na znalezienie drogi do obustronnego zrozumienia. Szkolenie psów ma więc przede wszystkim służyć poprawieniu komunikacji między czworonogiem i jego właścicielem. Chcemy uzbroić miłośników psów w niezbędną wiedzę o ich czworonogich kompanach. Chcemy dać im swego rodzaju „instrukcję obsługi”, by wspólne przebywanie stało się przyjemnością dla obu stron. Naszym celem jest nauczenie właścicieli, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich podopiecznych. To oni właśnie są najbardziej odpowiedzialni za to wszystko, co pies robi lub czego nie robi. To jak będą układały się wzajemne relacje z psem, który nie rzadko żyje z nimi przez kilkanaście lat pod jednym dachem zależy przede wszystkim od nas samych. Stając się właścicielem psa musimy wziąć odpowiedzialność za podjętą decyzję o wprowadzeniu nowego członka rodziny. Należy poświęcić czas na wspólną naukę siebie nawzajem. Dzięki szkoleniom Państwa pupil będzie mógł dostosować się do życia swoich właścicieli, pozostając przy tym psem ze swoimi wszystkimi potrzebami, które to musimy zaspokoić.

Szkolenie zakończone sukcesem to szkolenie, po którym pies i jego właściciel powinni stanowić zgrany zespół, rozumiejący się i reagujący na wzajemne oczekiwania. Dlatego uważamy, że szkolenie psa to przygoda, którą warto rozpocząć już dziś!